fbpx
16 sierpnia 2023

Jak zacząć robić wędliny domowe?

Wyrób wędlin może kojarzyć się z profesjonalnym sprzętem oraz specjalnie przeznaczonym do tego miejscem np. zakład produkcyjny albo rzeźnia. Jeżeli tak myślisz to muszę Cię wyprowadzić z błędu. Wędliny domowe możemy robić w naszych kuchniach, a co więcej większość wędlin zrobimy z podstawowym sprzętem, a sporo z nich nawet i bez niego. Wystarczy podstawowe wyposażenie kuchni. I w tym wpisie chciałbym Ci powiedzieć, od czego i jak możesz zacząć przygodę z wyrobem wędlin domowych i nie wydając przy tym tysięcy na sprzęt.

Od czego zacząć?

Na pewno musisz zacząć od uzyskania podstawowej wiedzy, aby nie zaszkodzić sobie i swojej rodzinie. Na początek polecam zapoznać się z procesem peklowania wyrobów - piszę o tym w tym artykule.
Szczegółowo temat peklowania i solenia omawiam w kursie "Podstawy wyrobu wędlin"

Znając pojęcie peklowania teoretycznie możesz zrobić swoją pierwszą wędlinę. Podam Ci kilka przykładów tego co możesz przygotować.

Wędliny domowe - parzone

Jednym z rodzajów wędliny, jakie możesz wykonać, są różnego rodzaju wędliny parzone.

Schab parzony

Przykładem takiej wędliny może być schab parzony, który wystarczy odpowiednio zapeklować, związać i sparzyć.

Do wykonania potrzebujesz:
- nóż
- garnek z wodą
- nić wędliniarską

Wędlina z indyka

Kolejna wędlina, którą możesz wykonać na początek, to drobiowa wędlina z szynkowaru. Tutaj jednak wymagany będzie szynkowar - jest to koszt 100-200zł i maszynkę do mielenia mięsa.

Do wykonania potrzebujesz:
- nóż
- maszynka do mielenia mięsa
- szynkowar

Konserwy

Z podstawowym wyposażeniem kuchni bez problemu będziesz w stanie zrobić różnego rodzaju konserwy

Do wykonania potrzebujesz:
- nóż
- maszynka do mielenia mięsa ( opcjonalnie)
- słoiki

Wędliny domowe - pieczone

Kolejnym typem wędlin domowych, które możesz wykonać bez profesjonalnego sprzętu są wędliny pieczone, które w strukturze praktycznie niczym się nie różnią od wędlin wędzonych.

Szynka pieczona w piekarniku

Proces wyrobu takiej szynki wygląda podobnie jak wyżej wspomnianego schabu, ale zamiast parzyć pieczemy ją w piekarniku do osiągnięcia odpowiedniej temperatury wewnątrz.

Do wykonania potrzebujesz:
- nóż
- nić wędliniarska/ siatka wędliniarska
- piekarnik

Jak się nauczyć robić wędliny?

Jak już widzisz, do wykonania pierwszych wędlin nie potrzebujesz żadnego sprzętu, którego nie posiadasz w kuchni. Dopiero z czasem możesz się zaopatrzyć o akcesoria i narzędzia ułatwiające pracę. Na początek wystarczy Ci podstawowa wiedza, a taką możesz zdobyć w moich darmowych kursach. W tym przypadku idealny będzie dla Ciebie darmowy E-BOOK "Podstawy wyrobu domowych wędlin" - kliknij link, aby uzyskać dostęp. Dołącz też do naszej grupy na facebooku.

Bartek
Jeżeli masz problem z przepisem lub pytania dotyczące obróbki mięsa to na pewno Ci pomogę!
Czat z pomocą dostępny jest tylko dla członków Akademii Mięsa
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram